Anahtar kelime seçimi

Web siteleri için vazgeçilmez olan anahtar kelime nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır? Sorularına cevap vermeye çalışacağım. Seo açısından çok önemli olan bu konuya değinmeden olmaz.

Anahtar kelimelerinizi seçmeden önce hedefinizi belirlemeniz gerekiyor. Sitenize organik trafik getirecek olan bu konu bu açıdan çok önemlidir. Şöyle düşünün Google’a girdiğinizde bir şeyler arıyorsunanahtar-kelime-nedir-arama-motoruuz? Aradığınızı buluyorsunuz. İşte tam da burada anahtar kelime seçimi dediğimiz olay gerçekleşiyor. Aradığınızı bulmak için yazdığınız bütün kelimeler veya kelime grupları bu konu dahilindedir.

Aslında seonun bel kemiği yani temeli niteliğinde olan bu konu tüm web sitelerinde kullanılan veya kullanılması gereken bir durumdur. Seo da dikkat edeceğiniz bu konu web sitelerinin sıralamasını oluşturan bir kavramdır. Anahtar kelime seçiminde ilk olarak kelimenizin hacmini ölçmeniz gerekmektedir. Bu ne demektir? Arama hacmini ölçmek demek seçeceğiniz kelimenin ne kadar arandığını öğrenmektir.

Bunun en kolay yöntemi Google’ın ‘Kelime Planlayıcısı’ nı kullanabilirsiniz. Bunu yaptığınızda rekabet ortamınızın ne durumda olduğunu az da olsa öğrenmiş olursunuz. Unutmayın rekabet ne kadar fazla ise sizin de o kadar çok çalışmanız gerekmektedir.

Anahtar kelime seçiminde ‘Kelime Planlayıcısını’ kullanırsanız bir diğer avantajınızda eğer kelimenizi beğenmez iseniz başka kelimeler ile değiştirebilirsiniz. Rekabetin fazla olduğuna inanıyorsanız sizin için burayı kullanmak daha iyi olabilir.images (1)

Şunu da belirtmeliyim ki anahtar kelime seçiminde kısa kelimeleri mümkün olduğunca seçmeyin, çünkü kısa kelimelerde rekabet her zaman fazladır. Bunun yanında eğer uzun kuyruklu kelimeler seçerseniz hem anahtar kelimenizi seçmiş olursunuz, hem de uzun kelimeleri aratan ziyaretçiler çoğu zaman ne istediğini bilen kişilerdir.

Çünkü düşünün ‘web sitesi’ mi yoksa ‘web sitesi nasıl kurulur?’ anahtar kelimelerinin hangisini tercih edersiniz. Anahtar kelime seçerken neden dikkat etmelisiniz? Sizlere şöyle anlatayım web sitesi dediğimizde karşımıza aramalarda her şey gelebilir. Ama ‘web sitesi nasıl kurulur?’ diye aradığımızda karşımıza web sitesinin nasıl kurulacağı ile ilgili sonuçlar gelecektir işte bu yüzden anahtar kelimeler bizim için çok önemlidir.images

Seo açısından çok önemli olan anahtar kelime seçiminde yukarıda bahsettiğimiz gibi rakiplerinizi iyi analiz edip ister rekabetin az olduğu kelimelere yönelin isterseniz rekabetle uğraşırım diyorsanız. Çok çalışmayı göze almış olmalısınız. Çünkü şunu unutmayın rekabetle çok çalışarak mücadele edebilirsiniz.

Anahtar kelimeleri seçerken nelere dikkat edeceğimizi öğrendiğimiz bu yazımda nasıl seçeceğimizi de öğrenmiş olduk. Bununla birlikte nasıl kullanılacağına da kısaca değinelim.

Anahtar kelimelerinizi %2 en fazla %3 olacak şekilde uygulamalısınız. Daha fazlası ya da daha azı seo açısından uygun değildir.2wd4vf6

Buraya kadar neler öğrendik anahtar kelime seçiminde dikkat edilecek hususlar nelerdir? Konusuna değindik ve ne kadar kullanacağımız konusunda bilgilere değindik ve neden önemli olduğu konusunda önemli bilgilere yer verdik ve seo için neden önemli olduğu konusunda da bir şeyler anlatmaya çalıştım. Tüm bu anlattıklarım aslında anahtar kelime seçiminde dikkatli olmanız ve nasıl yapmanız konusunda sizlere yardımcı olmaya çalıştım.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s