Blogger nedir?

Bugün siindirzlerle blogger nedir? Sorusunu irdeleyeceğiz. Bunun yanında hangi tür bloglar olduğunu, blogların nasıl ortaya çıktığını, bloggerın ne olduğunu göreceğiz.

Blogger Dünya’da 1999 yılında yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Ücretsiz olması da   yaygınlaşmasına yardımcı olan etkenler arasındadır. Blogger yani bloğun asıl amacı güncedir. Blogda amaç teknik bilgisi olmayan kişilerin yapmak istedikleri şeyleri çok kolay bir şekilde yapabilmesini sağlayan web siteleridir.

Bloggerda içerikler güncel olandan eskiye doğru gitmektedir. Yazıların sonunda yazıyı yayımlayan kişinin ismi, kullanıcı adı ve yazıyı yayımladığı zaman dilimi görüntülenmektedir. Yazarın isteğine göre ziyaretçiler yayımlanan içeriğe yorum da yapabiliyorlar.

Blogger nedir? Sorusuna az da olsa açıklık getirmiş olduk blogger ilk çıktığında elle güncelleniyordu ve elle yazılıyordu. Şimdi ise her şey bazı yazılımlar sayesinde çok daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Peki sizce blogger nedir? Günümüzde blogger  kişileri tecrübelerini, izlenimlerini, sosyal sorunları ele aldığı ortamlardır. Bu ortamlar sayesinde kişiler gruplar çok kolay bir şekilde seslerini çok büyük kitlelere ulaştırılabilmektedir. Hem de hiçbir şekilde ücret ödemeden, bu yönleriyle de blogger çok büyük bir önem taşır.

Şimdi bloggerın ne anlama geldiğini öğrenmiş olduk, şimdi sizlerle ne tür blog siteleri yani blogger olduğunu öğreneceğiz.

 Kişisel bloglar:indir (2)

İnternet üzerinde kişilerin kendi oluşturdukları bloglardır. Burada kendi deneyimlerini, kendi
düşüncelerini yazdıkları sitelerdir. İnternet üzerinde bu tür blog siteler çok yaygındır.

Temasal bloglar:

Bu gibi blogları alanında uzman kişiler oluştururlar. Örneğin yemek konusunda uzman birinin oluşturduğu blog site buna bir örnek olabilir. Bu bloglarda en çok ilgiyi yemek yapma konusu çektiği için örneğimiz yemek konusu üzerine oldu.

Blogger nedir? Sorusuna yanıt vermiştik şimdi hangi tür blog siteleri var bunlara örnek verelim.

Topluluk blogları:

Bu gibi bloglarda üyelik sistemi vardır, ve içeriği genellikle üyelerin düşüncelerine göre olmasından dolayı kom ünite site olarak da bilinmektedir.

Kurumsal bloglar:

Bu tarz bloglar şirketlerin kendileriyle ilgili haberleri daha hızlı ve daha samimi olması nedeniyle bu tarz bloglar kullanmaktadır.

Buraya kadar blogger nedir? Öğrenmiş olduk, bunun yanında ne tür bloglar var görmüş olduk.

Blogger nedir? Sorusunu irdeledik peki neydi blogger?

Yukarıda gördüğümüz gibi blogger güncedir. Yani web günlüğüdür. Günü gününe yazılır veya oluşturulur. çok amaçlı olarak kullanılır. Yani sosyal mesaj vermek, web günlüğü olarak, tecrübelerini paylaşmak şeklinde ve para kazanmak için de kullanılabilir. Çok fonksiyonlu dememin sebebi de işte bu yüzdendir. Zaten Türkiye’de 2005 yılından bu yana aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu yıldan itibaren çok yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

indir (1)

 

Önemli olan bloğu açmak değil zaten içeriğini oluşturabilmektir. Eğer içeriği yeterince oluşturamıyorsanız bu blog içi boş bir kavanozdan daha farklı olmayacaktır. Blogger nedir? Yazımız burada son bulmuştur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s