İyi bir web sitesi

Web sitelerinin iyi bir web sitesi olabilmeleri için gereken bir takım özellikleri taşıması gerekmektedir. Bu özelliklere birazdan değineceğiz, değinmeden önce site sahiindir (1)pleri de ileri görüşlü olmak zorundadırlar.

Web sitenizi oluşturmaya karar verdiniz, planlamasını yaptınız kullanıcı ara yüzünü tasarladınız geliştirme de yaptınız. Tüm bunlar sonu olmayan bir liste gibi görünebilir ancak bütün kaliteli ve kendini ispatlamış web sitelerinin yapmış oldukları unsurlardır.

İyi bir web siteleri başarılı bir görsel tasarıma sahip olması gerekmektedir. Çünkü ziyaretçilerin ilk dikkat ettiği tasarımdır. Tasarımlarınızı arada sırada güncelleştirebilirsiniz ya da değiştirebilirsiniz. Aksi halde diğer sitelerin görkemli görüntüsü karşısında sizin sitenizin parıltısı sönebilir.

Web sitelerinde gezinmesi kolay olmalı, ziyaretçileri sıkmamalı, ziyaretçilerin aradığını kolay bulabilmesi gerekmektedir.

Web sitenizin içeriği çok önemlidir. Çünkü ziyaretçiler faydalı bilgiler ister, eğer içerikleri beğenmezse fazla durmayacak hemen çıkacaktır. İyi bir web sitesinde içeriklerin de kaliteli olması gerekmektedir. Çünkü  ‘ içerik her şeydir.’ İçerik olmadan web sitesi hiçbir işe yaramamaktadır. Amacına ulaşamayacaktır.

Web sitelerinin sayfaindirlarında grafik, dev ebatta resim gibi materyallerin olmaması gerekmektedir. Bu gibi unsurlar sitenin açılma hızında büyük çapta bir yavaşlamanın oluşmasına neden olacaktır. İnternet hızının bu kadar yavaş olduğu ülkemizde ziyaretçilerin bu kadar bekleyeceğini hiç sanmıyoruz.

Arka plana müzik koyulması da aynı sorunlara sebep olabileceğinden bunu da önermiyoruz. İyi bir web sitesinde bu unsurlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde site ağırlaşabilir, bunun sonucunda ziyaretçiler sitenizin açılmasını beklemeyip başka sitelere yönelebilirler

Web sayfalarında en son teknoloji kullanmanın avantajları yanında dezavantajları da vardır. Dezavantajları: her tarayıcı da aynı şekilde görünmeyebilir. Bazı web tarayıcıları son teknolojiyi destekleyebilir ancak, bazı tarayıcılar da desteklemeyebilir. Bu durumda bütün tarayıcılara uygun şekilde düzenlenmesi gerekmektir.

Web sayfalarının renk düzeni de göze hitap etmelidir, aksi halde çok şekilsiz görünür bu da olumsuz bir durumdur. Böyle bir durumda iyi bir web sitesi olmaktan söz edilemez ve ziyaretçilerin size güveni azalır tercih edilebilirliğiniz azalır.

Web imagessiteniz size özgü olmalıdır. Yani siteniz tek olmalıdır, başka hiçbir şekilde taklidiniz olmamalıdır. İyi bir web sitesinin en önemli unsurlarıdır. Bu durum hiçbir tarayıcı tarafından istenmeyen desteklenmeyen bir durumdur.

Web sitenin içeriği, başlığı birbiriyle uyumlu olmalıdır. Aksi halde bu uyumsuzluk çok kötü bir durumlara yol açabilir. Böyle bir uyumsuzluk ziyaretçiler açısından çok kötü bir görüntüye neden olmaktadır.

Tüm bu unsurlar iyi bir web sitesinde olması gerekenleri anlatmaktadır. Bunları göz önünde bulundurduğunuzda başarılı bir web siteniz olmaktadır. Bildiğiniz gibi bu çalışmalar web sitelerini başarıya götürmek için yapılmaktadır. Başarılı olmak için bu gibi unsurları pas geçmemek gerekmektedir. Bunlar bunun için gerekli olan unsurlardır. İyi bir web sitesinin olmazsa olmazları yani muhakkak yapılması gereken işlemlerdir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s