Web sitesi tasarlamak

origami-website-design-vector-26541 Bildiğiniz gibi web sitelerinin tasarlanması çok önemli bir detaydır. Aslında bu detay web siteleri için çok önemlidir neden mi? Çünkü web sitelerini güzel gösteren tasarımlarıdır.

Tasarımlar genellikle web sitelerinin ziyaretçileri tarafından olumlu ya da olumsuz fark edilirler. Olumlu olursa web siteniz amacına ulaşıyor demektir, eğer ki olumsuz nitelendirilirse o zaman da web siteniz amacına ulaşmamış demektir. Böyle bir durumda hemen olaya el atmalısınız.

Web sitesi tasarlamak gerçekten de güzel ama emek isteyen bir durumdur. Nasıl bir emekten bahsediyoruz: sitenin ara yüzü kullanıcı dostu olmalıdır, sitede kullanılan renkler, kullanılan menüler, sitenin erişilebilirliği her şeyiyle kullanıcıya hitap etmelidir.

Web sitesinin tasarımı özgün olmalıdır. Başka sitelerden vs. kopyalama olmamalıdır. Yani site size özgü olmalıdır, başka hiçbir eşi olmamalıdır. Bu konuda asla ödün vermemelisiniz. Dünyanın önde gelen siteleri popülerliğini özgünlüklerine borçludur. Yani özgünlüklerinden asla vazgeçmemelerine borçludur.Print

Web sitelerinde tasarımın en önemli unsurlarından bir tanesi de içeriktir. Unutmayın ki web siteniz sizleri ziyaretçilerinize karşı temsil etmektedir, bu bağlamda sitenizde çalışmayan menü, hatalı sayfa, yanlış yazılmış metin gördüklerinde sizinle ilgili ilk izlenimleri pek te güzel olmayacaktır belki de bir daha sizin sitenize girmek istemeyeceklerdir.

Web sitenizi tasarlamak sizi bu sayede bir adım ileri taşıyacak belki de birçok rakibinizi geride bırakmış olacaksınız. Unutmayın ki ziyaretçilerin ilk izlenimleri sitelerin tasarımlarıyla yakından ilgilidir. Mesela bir düşünün herhangi bir konuda bir siteye girdiniz ve tasarımı güzel değil yani temasının konuyla ilgili olmadığını düşünün, veya yazı dizaynı çok kötü okunması çok güç yada çok küçük yazı puntosu kullanılmış veya daha da önemlisi sitenin açılması dakikalar alıyor. Sizi bilmeme ama ben böyle bir sitede uzun süre kalamam.

Tüm bunların yanında yukarıda da bahsettiğim gibi sitede kullanılan yazılar da tasarımın bir parçasıdır. Kullanılan yazıyı sitenin başka bir unsuruymuş gibi irdelememek gerekiyor. Çünkü asıl bilgiyi yazı sayesinde vermektesiniz. Yani yazı olmasa siteniz büyük ölçüde eksik kalmış olur bu da istenmeyen bir durumdur.

Web sitesi tasarlarken arama motorlarını da unutmamak gerekmektedir. Yani arama motorlarının dostu sitenizin indekslenmesini arama motorları yapacağı için arama motorlarına bu bağlamada ihtiyacınız olacak ancak arama motorları sadece indekslemeyle size yardımcı olmayacaklar sitenizin daha çok insanlara gösterilmesini sağlayacaklar.sayfa

Tüm bu unsurların hepsi birbiriyle bağlantılıdır. Yani hepsi birbiriyle ilişkilidir. Birbirini tamamlayıcı özelliktedir. Web siteleri ziyaretçi dostu olmalıdır. Çünkü siteyi niçin yapıyorsunuz? Tabiki de ziyaretçiler için yani bunu da unutmamak gerekir ki aslında en önemlisi budur. Sitenize ne kadar ziyaretçi geliyorsa siteniz o kadar iyi tasarlanmış ve amacına ulaşmış denilebilir.

Bütün bunları göz önüne aldığımızda web sitesi tasarlamanın ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Çünkü ziyaretçilerin ilk odaklanacağı tasarımdır. Siteniz bu bağlamda görsellikte iyi bir pozisyonda olmalıdır. Bunu da tasarımla sağlayabilirsiniz tasarım web siteleri için vazgeçilmez bir unsurdur. Web sitesinin tasarımını ziyaretçiler belirler bunun asla unutmamalısınız.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s