KOLAY SİTE NASIL KURULUR?

 

Web sitesi kurarken özellikle kolay site nasıl kurulur? Şeklindeki site başlıklarına fazla aldanmayın bu şekilde başlık atılan siteler ya güzel bir site kurdurmazlar ya da kurdurdukları site pek bir şey ifade edemez çalınması kolay olur çünkü hazır kaynak kodlu siteler oldukları için çok büyük bir risk almış olursunuz.

google-seo_spider

Bugün sizlerle Google örümcekler inin çalışma mantığını öğreneceğiz. Tabi ki kolay site nasıl kurulur? Diye merak ediyorsunuz, ancak şunu unutmayın ne kadar kolay olursa olsun sizin çalışmanız olmadan hiçbir şey ifade etmeyecektir.

 

Neyse biz konumuza dönelim, (crawler) olarak bilinen arama motoru örümcekleri Google gibi arama motoru siteleri web üzerinde neler olup bittiğini öğrenmesi için geliştirilmiş yazılımlardır. Web dünyası çok büyük bir alandır. Bu alanda gezinen ve her gün her saniye web dünyasına ne önerildiğini gören bir şeye ihtiyaç vardır. İşte bu noktada örümcekler devreye girer.

google-Bot

Kolay site nasıl kurulur? Yukarıda da değindiğimiz gibi emek vermeden olmaz yoksa bu örümcekler hemen yakalayıverir.

 

Bu örümcekler hemen bilgilerinize bakar sayfa yüklendikten sonra her bir sayfadaki köprülerinizin (hyperlink) hepsini takip eder, bir örümceğin ağlarda sürünüp böcekleri yakaladığı gibi bu ‘ örümcek yazılımı ’ da web üzerindeki siteleri tek tek dolaşır ve sonunda sizin bilgilerinize de ulaşır. Kolay site kurarken kopyala yapıştır yapmamanın sebebi budur.

indir

Örümcek sonunda sitemizi ziyaret eder ve  sayfamızdaki içeriği bir veri tabanına yükler. Web siteniz alındıktan sonra arama motorları içeriğinizi indekslerine yükler. Google örümcek dolaşıp sayfanızı bulur. Kolay site nasıl kurulur? Sorununa google gibi yaklaşmak gerekir. Yoksa bu örümcek olağan sorunları algılar. Yani sayfanızı bulduktan sonra sayfanızdaki bütün kelimeleri analiz eder ve URL’nizi programı içinde güçlendirir.

 

Kolay site nasıl kurulur ? konusunda dikkat edilmesi gereken konulardan biri de işte bu yüzden anahtar kelime kullanımı ve seçimidir.

 

Sayfanızı ziyaret ettiği zaman örümceklerin yaptığı ilk şey ‘robots txt ’ denilen dosyayı bulmaktır. Bu dosya örümceğe neyi indeksleyip neyi endekslememesi gerektiğini söyleyen özel bir dosyadır. Eğer bu örümcek dosyayı bulamazsa, bu sayfayı dikkate almayıp gidecektir.

 

  Kolay  site nasıl kurulur? Konusunda yani özellikle yeni site sahipleri bu örümceğin algılayabileceği şekilde sitelerini dizayn etmelidirler. Eğer bu şekilde yapmazlar ise arama motorları tarafından fark edilemeye bilirsiniz. Bu örümceğin sayfanızı görmesinin tek yolu ‘robots txt’ dosyasına sahip olmaktan geçer. Bu örümcek sayfanızı köprüleri veya aranan sayfaları takip etme sonucunda bulur. Sitenizi bir arama motoruna verdiyseniz, bunu bulduğunuz sitelere veya sitenizi yüzlerce arama motoruna önerecek bir yazılıma vermemeniz çok önemlidir. Bunun yerine arama motorlarının indekslemesi için talepte bulunabilirsiniz. Özellikle kolay site nasıl kurulur? Konusunda çalışmalarınıza çok büyük katkısı olacaktır. Özellikle dikkat edin vermemeniz.. bu yöntem hiçbir işe yaramaz. Kolay olan hiçbirşey kalıcı olmaz.

web-crawler

  Kolay site nasıl kurulur? Aslında kolay diye bir şey yoktur. Çünkü neden? Hiç düşündünüz mü? Kolay kazanılan her şey kolay kaybedilir. Emek vermeden her ne olursa olsun zamanla gözünüzde hiçbir değeri kalmayacaktır. Ne kadar emek verir, uğrunda çalışırsak o kadar başarılı oluruz. Unutmayın  Siteyi ne kadar kolay kurduğumuzun nasıl kurduğumuzun hiçbir önemi yoktur, asıl yapmamız gereken bu konuda çok çalışmaktır.

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s