Web sitesi kurmak

 

Web sitesi kurmak artık günümüzde çok popüler bir hal aldı. Hal böyle olunca web siteleri de önemli bir kaynak haline geldi. Çünkü artık her alanda kullanılmaları mümkün olmaya başladı. Ancak web sitelerinin de çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitler kullanım alanları ile ilgilidir.

images (1)

Günümüzde etkin olarak kullanılan web siteleri genellikle kullanıcıların aktif rol oynadığı web 2.0 teknolojisiyle geçen sitelerdir. Bunlar;

 

  • Forum siteleri; kişilerin karşılıklı tartışma alanları olarak kullandıkları ve çeşitli konuların bir arada bulunduğu sitelerdir.

 

  • Wikiler; tamamen dev bir bilgi barındırma deposu ve paylaşım platformlarıdır. Bu siteler genellikle bir konu üzerinde bilgi verme amacı taşıyan sitelerdir. Örneğin; web sitesi kurmak hakkında olabilir önemli olan tek bir konu olmasıdır. Kullanım klavuzu olarak da kullanılabiliyor. Burada önemli olan web sitesi kurmak değil bu tarz sitelere güncel bilgi toplamaktır. Türkiye’de en çok kullanılan wiki siteleri; Wikipedia, Pardus Wiki dir.

images (2)

  • Sosyal ağlar; Facebook, Twitter, Badoo gibi kullanıcıların hesapları üzerinden interneti kullanmaya olanak sağlayan sitelerdir.

 

  • Bilgi ağları (Portallar); örneğin web sitesi kurmak hakkında sizin de bir bilginiz var işte bu bilgiyi rahatlıkla bu tarz sitelerde paylaşabilirsiniz. Yani kullanıcıların katkıda bulunduğu ve ziyaretçilerin de bu katkılardan fazlasıyla faydalandığı sitelerdir. Mynet, e-kolay, Gencmevtoo gibi siteler bilgi ağlarına örnektir.

 

  • Bloglar; genel olarak kullanıcıların web günlükleri olarak kullandığı bloglar, artık günümüzde web sitesi kurmak isteyenlerin ilk adreslerinden bir tanesidir. Günümüzde web temalarının gelişmesiyle verimli web siteleri halini almıştır.

 

Bunlardan farklı olarak haber, ilan,e-ticaret,reklam,sohbet,tv ve radyo gibi birçok türleri de mevcuttur.

 

Küreselleşen günümüz dünyasında en etkili rol oynayan Web, insanlara sunduğu olanaklar ve kolaylaştırdığı zorluklar bakımından hayatın vazgeçilmezi durumundadır. İşte bu yüzden web sitesi kurmak eskisinden daha çok popüler hale geldi. Şimdi gelelim ‘Web de neler var?’ sorusundan ziyade ‘Web de neler yok?’ sorusuna cevaplar aranmalıdır. Her türlü sorumuza bunun yanında her türlü sıkıntılarımıza cevap bulabildiğimiz webde ikinci sorunun cevabı ihtiyaç olmadığından ele alınmamaktadır.

 

Web’de yer alabilmenin 3 farklı yöntemi vardır. Birincisi birçoğumuzun bulunduğu gibi ziyaretçi olarak bilgi almak ve araştırmalar yapıp verimli anlamda faydalanmaktır. İkinci olarak üretime geçip bir web sitesi kurmak ve bu web sitesi üzerinden aktif rol oynamaktır. İlk dönemde sadece profesyonellerin yapabildiğini artık son dönemlerde herkes yapabilmektedir. Son olarak ise web de yer alabilmenin temeli olan Geliştiricilik, artık bir hayli popüler olmuş durumdadır. Birkaç programlama dili ve program bilgisi olan herkes webde  geliştirici olabilmektedir.

images

Eskiden bu tarz işleri yukarıda da belirttiğimiz gibi profesyonel olan kullanıcılar yapmaktaydı. Ancak günümüz Dünyasında herkes profesyonel anlamda olmasa da basit ve orta dereceli siteleri oluşturabilmektedir. İşte bu yüzden web sitesi kurmak eskiden normal internet kullanıcıları için imkansızdı ancak şimdi imkansız değildir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s