Ücretsiz web sitesi nasıl kurulur?

Ücretsiz web sitesi kurmaya başlamadan önce öğrenmemiz gerekli olan bazı bilgiler  vardır. Bunlar: hosting nedir? Ve domain nedir? Sorularının cevabıdır. Bu soruları cevabını bilmeden çok ta başarılı sonuçlar alamaya bilirsiniz.

indir (1) İlk olarak ‘hosting nedir?’ sorusunu cevaplayalım.Hosting kelime anlamı olarak konakçılık ve barındırma anlamlarına gelmektedir. Ancak genel anlamı: web sitesinde yayımlanmak istenen resim, sayfa ve dokümanların internet kullanıcılarının istedikleri zaman ulaşabilmeleri için sunucu adı verilen bir bilgisayarda tutulma işlemidir. Hosting web sitesi kurmak için gerekli olan sistemdir.

 

İnternette site yayımlamak için özel olarak üretilmiş çok hızlı bağlantısı olan yüzlerce kullanıcıya  aynı anda hizmet verebilen bir bilgisayarda( sunucu) site verilerinin saklanması gerekir, sitedeki dosyaları saklayan ve kullanıcıların erişimine sunan bilgisayarlara web sunucu(web server) bu veri saklama ve yayımlama işlemine de web hosting adı verilmektedir.

Web sitesi kurmak iyi bir hosting satın almamız gerekiyor.

 

Barındırma türleri

Hosting nedir?öğrendikten sonra web sitesi kurmak için barındırma yöntemlerini de bilmemiz gerekir.

 

Shared Hosting

Tek bir sunucu üzerinde bant genişliği ve fiziksel özelliklerine göre fazla sayıda hosting barındırabilir. Örneğin bir ev bilgisayarı 100 adet linüx hosting barındırabilirken markalı ve bu iş için üretilmiş bilgisayar 1000 den fazla hosting hesabı saklayabilir.

indir

Co-location

Bu hizmet sunucu bulundurma hizmetidir. Bu hizmette trafik ve elektrik ücretlerini kurulum ücreti olarak istenebilir,  bunun yanında kurulacak yazılım ve lisans ücretlerini de anlaşmaya bağlı olarak sizin karşılamanız istenebilir.

 

Reseller

Web sitesi kurmak için gerekli olan hosting türlerinden en güzeli budur. Bu sistem ortaklaşa sunucularda da sunulabilir. Bu sistemde size ait bir limit dahilinde birden fazla hosting hesabını kendi panelinizden tıpkı bir bayi gibi kendi kendinize açabilmenizdir.

 

Dedicated hosting

Bu hizmet kiralık sunucu hizmetidir. Bu hizmette talep ettiğiniz sunucu anlaşmanıza bağlı olarak sizin adınıza temin edilir. Bazı firmalar anlaşma bitiminde sunucunun size ait olacağı taahhüdünü verebilir, bu hizmette fiziksel makinenin ortalama maliyeti, bant genişliği ve elektrik ücretlerini ayrıca ödersiniz.

 

Web sitesini nasıl kurabiliriz?  Bunun için neler gerekir? Tabii ki domain adı, peki nedir? Bu domain adı, hemen açıklayalım.

 

Domain adı web sitesini kurabilmemiz için gerekli olan en önemli şeylerden bir tanesidir.Domain adı sitenin alan adıdır.(örnek:www.google.com) şekildedir.

images

Alan adları:

com : Ticari kuruluş veya şirketler
co:  Ticari kuruluş veya şirketler

gov: Devlet kuruluşları

net: Internet hizmeti sunan kuruluşlar
org: Kar amacı gütmeyen kuruluşlar
mil: Askeri kuruluşlar
edu: Eğitim kurumları

 

Domain adları genel olarak bu şekildedir, bunları çoğaltmak mümkündür. Bu bilgiler dahilinde neyin ne odlunu az da olsa öğrenmiş olduk bu bilgiler temel bilgilerdir. Bu işlere başlamadan önce bilinmesi gereken bilgilerdir. İyi bir web sitesini kurabilmek için neler gerektiğini ve bunların anlamlarını detaylı olarak öğrenmeye çalıştık

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s